Ingatlanügyek
Egyoldalú nyilatkozatok (kiköltözési nyilatkozat, kötelezettségvállalási nyilatkozat) esetében elég, ha csak az egyik fél jelenik meg?
Igen, egyoldalú nyilatkozat közjegyzői okiratba foglalása esetén elegendő, ha csak a nyilatkozatot tevő jelenik meg a közjegyző előtt. Az okirat elkészítéséhez azonban szükséges az aláírt, eredeti magánokirat bemutatása, amely jogügylet alapján a nyilatkozó a nyilatkozatot teszi.
Mennyibe kerül a tulajdoni lap lekérése?
Az ingatlan helyrajzi száma alapján a közjegyző online rendszeren keresztül lekéri a megadott ingatlan Tulajdoni lapjának másolatát és hitelesíti azt. Ez a hiteles másolat egyenértékű a Földhivatal által kiadott Tulajdoni lap másolattal. A hiteles tulajdoni lap kiállításának díja 5000 forint, plusz oldalanként 520 forint.
Az oldalon feltüntetett adatok csak tájékoztató jellegűek, az adott közjegyzői eljárásban fizetendő díjról minden esetben az eljáró közjegyzőtől kérjen tájékoztatást!
Mindkét szerződő félnek személyesen is meg kell-e jelenni a közjegyzőnél?
Igen, főszabály szerint az adásvételi szerződés közjegyzői okiratba foglalás alkalmával mindkét félnek jelen kell lennie a közjegyző irodájában, és a közjegyző előtt személyesen kell aláírniuk a szerződést. Amennyiben valamelyik szerződő fél a közjegyző előtt nem tud személyesen megjelenni, meghatalmazottal is képviseltetheti magát. Ha a felet a közjegyzői okirat elkészítésénél meghatalmazott képviseli, a meghatalmazást közjegyzői okiratba vagy olyan magánokiratba kell foglalni, amelyben a fél aláírását közjegyző, bíróság, más hatóság vagy magyar külképviseleti szerv hitelesítette.
Milyen dokumentumokat vigyek magammal a közjegyzőhöz?
A személye és az ingatlan azonosítására szolgáló dokumentumokat:
- személyi igazolványt/vezetői engedélyt/útlevelet és lakcímkártyát, adókártyát (külföldi állampolgár esetén saját kezű aláírással és fényképpel ellátott igazolványt),
- cégek esetén cégjegyzékszámot vagy adószámot (a cégkivonat lekérdezéséhez),
- önkormányzat, alapítvány stb. esetében azok az okiratok, amelyek igazolják ezek létezését és az eljáró személy képviseleti jogát,
- az ingatlan helyrajzi száma,
- az ingatlan vételára (több ingatlan esetében külön-külön meghatározva),
- a vételár kifizetésének módja (készpénz vagy átutalás, átutalás esetén számlaszám; saját erő vagy banki hitel, utóbbi esetben a hitelező által előírt követelményekre vonatkozó leírás vagy a hitelező elérhetősége),
- a vételár kifizetésének határideje (egy összegben vagy több részletben, pontos dátumok megadása szükséges).