Tartási és életjáradéki szerződés
A tartási szerződés alapján az egyik fél kötelezi magát arra, hogy főszabályként ellenérték fejében ellátja a másik felet.
A közjegyzők a különböző szerződések és nyilatkozatok igazi szakértői, legyen szó akár bérletről, adásvételről, öröklési, vagy házassági vagyonjogi szerződésről. Sőt, a közjegyző előtt kötött szerződés vagy nyilatkozat különleges bizonyító erővel bír,valamint. a közjegyzői okirat alapján – ha valaki nem tartja be a szerződésben vagy nyilatkozatban foglaltakat, és az egyéb feltételek is teljesülnek – közvetlen bírósági végrehajtást is lehet kérni, amellyel elkerülhetjük a hosszas pereskedést.
A tartási szerződés alapján az egyik fél kötelezi magát arra, hogy főszabályként ellenérték fejében ellátja a másik felet.
A kölcsönadott pénz visszafizetésének legegyszerűbb biztosítéka, ha a kölcsönről közjegyzőnél szerződést kötünk.
Az egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozatban a nyilatkozó vállalja, hogy a szerződésben foglalt kötelezettségét maradéktalanul teljesíti.
A kiköltözési nyilatkozat a lakás vagy üzlethelyiség bérlőjének nyilatkozata, hogy a szerződés megszűnésekor kiköltözik az ingatlanból.
Ha attól tart, hogy bérlője nem fizeti a bérleti díjat, akkor a közjegyző által készített, bérleti szerződéssel érezheti biztonságban magát.
Legyen szó lakás, termőföld, üzletrész, gépjármű vagy egyéb vagyontárgy adásvételéről, a közjegyzők segítenek elkészíteni a szerződés.
Az öröklési szerződés a végintézkedés egyik típusa.
Ajándékot adni és kapni is öröm. Hogy később se vegyüljön üröm ebbe az örömbe, érdemes közjegyzői okiratba foglalni az ajándékozási szerződést.
A házassági vagy élettársi vagyonjogi szerződés nem a bizalmatlanság, hanem sokkal inkább a racionalitás jele.