Életbenlét tanúsítása
Vannak olyan esetek, amikor nem elég tudnunk, hogy életben vagyunk, hanem be is kell bizonyítani azt.
A család életét érintő jogi ügyeknek se szeri, se száma. Nem mindig elegendő szóban vagy „kockás papíron” rendezni a dolgokat, jobban járunk, ha ezekben az ügyekben szakemberhez fordulunk. Például az élettársaknak számos esetben lehet szükségük arra, hogy okiratban nyilatkozzanak az élettársi közösség fennállásáról (hitelfelvételkor, munkahelyi támogatások igénylése során vagy lombik programban való részvétel esetében). A házassági és élettársi vagyonjogi szerződések a házas-, és az élettársakat egyaránt sok fejfájástól kímélhetik meg. A házasságon kívül született gyermekek helyzetét apai elismerő nyilatkozattal lehet rendezni, ha pedig külföldre vinnénk hosszú időre nyaralni gyermekünket, akkor hozzájáruló nyilatkozatra lesz szükségünk a másik szülőtől. Bizonyos járadékok, illetve külföldi nyugdíjra jogosultság céljából szükség lehet az életbenlét tanúsítására, amely tanúsítványt szintén a közjegyző állíthatja ki.
Vannak olyan esetek, amikor nem elég tudnunk, hogy életben vagyunk, hanem be is kell bizonyítani azt.
Mióta megnyíltak a határok és az emberek munkavállalás céljából egyre gyakrabban költöznek külföldre.
Ajándékot adni és kapni is öröm. Hogy később se vegyüljön üröm ebbe az örömbe, érdemes közjegyzői okiratba foglalni az ajándékozási szerződést.
A nem házasságba születő gyermek esetén apai elismerő nyilatkozatot kell tenni ahhoz, hogy a gyermek az apa nevére kerülhessen.
A házassági vagy élettársi vagyonjogi szerződés nem a bizalmatlanság, hanem sokkal inkább a racionalitás jele.
Élettársak számára is fontos lehet – például öröklés vagy vagyonmegosztás miatt –, hogy kapcsolatuk ténye hivatalos formában is rögzítve legyen.
Az élettársi közösség fennállásáról szóló nyilatkozat közjegyzői okiratba foglalása számos esetben célszerű és szükséges lehet.