Szerződések, nyilatkozatok
Mi a garancia arra, hogy az öröklési szerződés előkerül a hagyatéki eljárás során?
A közjegyzőnél készített öröklési szerződés garanciát jelent arra, hogy az örökül hagyó halála esetén a szerződés biztosan előkerül majd, és hogy a szerződő felek akarata feltétlenül érvényesül. Ugyanis a közjegyző köteles az általa készített öröklési szerződés tényét feltüntetni a Végrendeletek Országos Nyilvántartásában, így a hagyatéki ügyben eljáró közjegyző a rendszer lekérdezésével biztosan tudomást szerez az örökhagyó után maradt öröklési szerződésről.
Kell-e az ajándék után illetéket fizetni?
Igen, a megajándékozottnak ajándékozási illetéket kell fizetnie, kivéve, ha az ajándékozó a megajándékozott egyenes ági rokona (ideértve az örökbefogadáson alapuló rokoni kapcsolatot is), vagy házastársa. Azokat az egyéb speciális eseteket, melyek mentesek az ajándékozási illeték megfizetése alól, az illetékekről szóló törvény 17. §-a tartalmazza.
Minden más esetben azonban az ajándékozás illetékfizetési kötelezettséget von maga után. Az ajándékozási illeték általános mértéke az ajándék tiszta értékének 18 százaléka. Lakástulajdon, valamint lakástulajdonhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog ingyenes szerzése esetén az illeték mértéke 9 százalék.
A szerződéskötés után az ajándékozó megtagadhatja-e a szerződésben foglaltakat?
Az ajándékozási szerződés teljesítését az ajándékozó csak abban az esetben tagadhatja meg, ha bizonyítja, hogy a szerződés megkötése után körülményeiben, különösen a megajándékozotthoz való viszonyában olyan lényeges változás állott be, hogy a szerződés teljesítése tőle többé nem várható el.
Bármelyik közjegyző bejegyezheti a szerződést a Házassági és Élettársi Vagyonjogi Szerződések Nyilvántartásába?
Míg a házastársak és élettársak vagyonjogi szerződését bármely közjegyző vagy ügyvéd elkészítheti, addig a Házassági és Élettársi Vagyonjogi Szerződések Nyilvántartásába bejegyzésre az a közjegyző illetékes, amelynek az illetékességi területén található a házastársak, illetve az élettársak bármelyikének lakóhelye vagy tartózkodási helye.
Meg kell jelennie mindkét félnek személyesen ahhoz, hogy a Házassági és Élettársi Vagyonjogi Szerződések Nyilvántartásába bejegyezzék a felek által kötött vagyonjogi szerződést?
A vagyonjogi szerződésnek a nyilvántartásba történő bejegyzése - továbbá a szerződés módosítása, törlése, megszüntetése vagy megszűnése tényének bejegyzése - iránti kérelmet a vagyonjogi szerződést megkötő felek személyesen, közösen terjeszthetik elő, tehát mindkettőjüknek meg kell jelenni a közjegyző előtt.
Egyoldalú nyilatkozatok (kiköltözési nyilatkozat, kötelezettségvállalási nyilatkozat) esetében elég, ha csak a nyilatkozatot tevő fél jelenik meg a közjegyzőnél?
Igen. Egyoldalú jognyilatkozat (kötelezettségvállaló nyilatkozat, tartozáselismerő nyilatkozat stb.) közjegyzői okiratba foglalása esetén elegendő, ha csupán nyilatkozatot tevő jelenik meg a közjegyző előtt.
Mennyibe kerül a tulajdoni lap lekérése?
Az ingatlan helyrajzi száma alapján a közjegyző online rendszeren keresztül lekéri a megadott ingatlan Tulajdoni lapjának másolatát és hitelesíti azt. Ez a hiteles másolat egyenértékű a Földhivatal által kiadott Tulajdoni lap másolattal. A hiteles tulajdoni lap kiállításának díja 5000 forint, plusz oldalanként 520 forint.
Az oldalon feltüntetett adatok csak tájékoztató jellegűek, az adott közjegyzői eljárásban fizetendő díjról minden esetben az eljáró közjegyzőtől kérjen tájékoztatást!
Meg kell-e jelenni személyesen mindkét szerződő félnek a közjegyzőnél?
Igen, főszabály szerint a szerződés közjegyzői okiratba foglalásának alkalmával mindkét félnek jelen kell lennie a közjegyző irodájában, és a közjegyző előtt személyesen kell aláírniuk a szerződést. Amennyiben valamelyik szerződő fél a közjegyző előtt nem tud személyesen megjelenni, meghatalmazottal is képviseltetheti magát. Ha a felet a közjegyzői okirat elkészítésénél meghatalmazott képviseli, a meghatalmazást közjegyzői okiratba vagy olyan magánokiratba kell foglalni, amelyben a fél aláírását közjegyző, bíróság, más hatóság vagy magyar külképviseleti szerv hitelesítette.
Milyen dokumentumokat vigyek magammal a közjegyzőhöz?
A szerződéskötéshez általában a következőkre van szükség:
- a személyi okmányaira: személyi igazolvány/vezetői engedély/útlevel és lakcímkártya, adókártya (külföldi állampolgár esetén saját kezű aláírással és fényképpel ellátott igazolvány),
- cégek esetén cégjegyzékszámra vagy adószámra (a cégkivonat lekérdezéséhez), önkormányzat, alapítvány stb. esetében azokra az okiratokra, amelyek igazolják ezek létezését és a képviselő képviseleti jogosultságát,
- ingatlan adásvétele esetén helyrajzi számra,
- ingóság adásvétele esetén a beazonosításhoz szükséges adatokra (pl. alvázszám, lajstromszám, számlaszám stb.).