A haszonbérleti szerződés alapján a bérlő hasznot hajtó dolog vagy jog időleges használatára, hasznainak szedésére jogosult, amelynek fejében bérleti díjat kell fizetnie. Mezőgazdasági földterület haszonbérlője köteles a földet rendeltetésének megfelelően megművelni, és ennek során gondoskodni arról, hogy a föld termőképessége fennmaradjon.
A közjegyzőnél kötött haszonbérleti szerződéssel biztonságban érezheti magát, mert közvetlenül végrehajtható, így a bérlő esetleges szerződésszegése esetén nem kell hosszasan pereskednie ahhoz, hogy jogos követeléséhez hozzájuthasson. Legyen szó hasznot hajtó dolog (pl. termőföld) vagy hasznot hajtó jog (pl. vadászati jog) bérbe adásáról, a közjegyzők segítenek elkészíteni a szerződést, elintézik a földhivatali vagy más hatósági ügyeket, valamint teljes körű tájékoztatást nyújtanak a szerződő felek számára a jogaikról és a szerződéshez kapcsolódó kötelezettségeikről (például illetékfizetés, hatóságok megkeresése stb.).
Miért jár jól, ha közjegyzőnél köti meg a haszonbérleti szerződést?
- Közvetlen végrehajthatóság
A közjegyző által készített szerződés, amely közokirat, különleges bizonyító erővel bír, továbbá közvetlenül végrehajtható. Ez azt jelenti, hogy amennyiben az egyik fél nem teljesíti a szerződésben vállalt kötelezettségét – például a bérleti díj megfizetését – a másik félnek nem kell bírósághoz fordulnia és hosszú éveken keresztül pereskednie az igazáért, hanem közvetlenül végrehajtást indíthat, amivel gyorsabban hozzájuthat követeléséhez. A közjegyző ennek érdekében a jogosult kérelmére végrehajtási záradékkal látja el a közokiratot.
- Földhivatali és egyéb ügyintézés
A közjegyző leveszi az ügyfelek válláról földhivatali és egyéb hatósági ügyintézés terhét is, valamint segít az egyéb iratok elkészítésében is (pl. ingatlan-nyilvántartási kérelem, NAV adatlap, esetleg külön bejegyzési engedély). A szükséges iratokat a szerződéskötést követően közvetlenül a közjegyző küldi meg az illetékes hatóságok részére.
- Teljes körű tájékoztatás
A közjegyző mint független és pártatlan hatóság, köteles tájékoztatni a feleket a vonatkozó jogszabályokról, vizsgálni azt, hogy a szerződéskötésnek vannak-e jogi akadályai (pl. szerződéskötési képesség hiánya, megtévesztés, kényszer, fenyegetés stb.), illetve a szerződésnek vannak-e jogellenes rendelkezései. Arról is tájékoztatást ad például, hogy a szerződés kapcsán mikor, milyen illetéket kell fizetnie, milyen egyéb hatóságot kell felkeresnie.
- Tulajdoni lap, cégkivonat lekérése, dokumentumok vizsgálata
A közjegyző köteles hiteles tulajdoni lap vagy cégkivonat lekérdezésével az aktuális tulajdoni viszonyokról és a képviselőként eljáró személy képviseleti jogáról meggyőződni, illetve a felek személyazonosságát a központi nyilvántartásból ellenőrizni.
Milyen dokumentumok szükségesek a szerződéskötéshez?
- A szerződő felek személyi igazolványa/vezetői engedélye/útlevele és lakcímkártyája, adókártyája,
- cégek esetén cégjegyzékszám vagy adószám (a cégkivonat lekérdezéséhez),
- önkormányzat, alapítvány stb. esetében azok az okiratok, amelyek igazolják ezek létezését,
- ingatlan helyrajzi száma,
- ingóság esetén a beazonosításhoz szükséges adatok (pl. alvázszám, lajstromszám, számlaszám stb.).
Mennyibe kerül a haszonbérleti szerződés elkészítése?
A közjegyzői díjról ezen az oldalon talál általános információt. Az adott közjegyzői eljárásban fizetendő díjról minden esetben az eljáró közjegyzőtől kérjen tájékoztatást!
Melyik közjegyzőhöz fordulhat?
Bármely közjegyzőhöz fordulhat a haszonbérleti szerződés elkészítése érdekében, javasoljuk, hogy keresse az Önhöz legközelebbi közjegyzői irodát.