Céges ügyek
Mi képezheti ténytanúsítás tárgyát?
A ténytanúsítás során a közjegyző jogi jelentőségű tényeket tanúsíthat közhitelesen, közokirati formában. Vagyis a közjegyző az általa tapasztalt tényekről közhiteles leírást, fényképet, kép- vagy hangfelvételt készít, amelyek egy esetleges későbbi jogvita során a bizonyítás megkönnyítése céljából fontosak lehetnek.
A tanúsítvány kiállítására a közjegyző hivatali helyiségében, vagy helyszínen - illetékességi területen belül - kerülhet sor.
A ténytanúsítás során a közjegyző ugyan semmilyen következtetést nem vonhat le és nem állapíthatja meg azt sem, hogy az adott esemény vagy állapot jogos vagy jogellenes, de bármit tanúsíthat, amit az eljárása során észlelt. A hétköznapi és a gazdasági élet számtalan területén lehet szükség ténytanúsításra, például pályázatok bontásakor, tenderek tanúsításakor. Készülhet tanúsítvány a házunkban vagy lakásunkban keletkezett károkról, zaklató sms-ekről, Facebook oldal tartalmáról, youtube videóról, testületi ülésekről, közgyűléseken készített jegyzőkönyvről, de fontosak lehetnek a szerzői jogi és iparjogvédelmi ténytanúsítványok is.
Ki tekinthet be a szakértői véleménybe?
A közjegyző a szakértői véleményt a kérelmezőn kívül kizárólag bíróság, ügyészség, közjegyző, bírósági végrehajtó, nyomozó hatóság vagy közigazgatási hatóság megkeresésére küldheti meg, amennyiben az igényelt adatok megismerésére törvény alapján jogosultak.
Mennyi idő alatt készül el a szakvélemény?
A szakértő a szakvéleményt a kirendelő végzés kézhezvételétől számított 30 napon belül köteles előterjeszteni. A határidő egy alkalommal, legfeljebb 30 nappal hosszabbítható meg.
Milyen formában és kinek kell megfizetni a szakértő munkadíját? Mennyibe kerül?
A kérelmező a szakértői díj fedezésére előreláthatóan szükséges összeget a közjegyző bizalmi őrzéses számláján helyezi el, azt a szakértői vélemény elkészültét követően a szakértői díj- és költségjegyzék alapján a közjegyző utalja át a szakértő részére.Az igazságügyi szakértői díjszabásról jogszabály rendelkezik. Az eljárásban költségmentességnek és költségfeljegyzésnek nincs helye.
Mikor nem lehet kérni az előzetes bizonyítást és az igazságügyi szakértő kirendelését?
Amennyiben az ügyben már per vagy büntetőeljárás van folyamatban, a közjegyző előtti előzetes bizonyításra és szakértő kirendelésre nem kerülhet sor. A közjegyző nem rendelheti el az előzetes bizonyítást, ha az más személyi szabadságát korlátozó kényszerintézkedéssel vagy az érintett beleegyezése nélkül testi épségének sérelmével járó vizsgálat elvégzése lenne.
Mit kell tartalmaznia a kérelemnek?
A kérelemnek tartalmaznia kell:
- a kérelmező nevét, lakóhelyét (székhelyét),
- az eljárás lefolytatására irányuló kifejezett kérelmet,
- rövid tényállást,
- a kérelem előterjesztésének indokait, azokat a körülményeket, amelyeknek alapján az eljárás lefolytatásának van helye ,
- nyilatkozatot arra vonatkozóan, hogy az ügyben per vagy büntetőeljárás nincs folyamatban,
- az illetékes közjegyző megjelölését és a közjegyző illetékességének megállapításához szükséges adatokat,
- a szakértői vizsgálat esetén annak tárgyát és helyét, valamint azokat a konkrét kérdéseket, amelyekre vonatkozóan a szakértőnek véleményt kell nyilvánítania,
- előzetes bizonyítás elrendelése iránti kérelem esetén az ellenfél megjelölését.
Hogyan terjeszthető elő a kérelem?
Az előzetes bizonyítás, és igazságügyi szakértő kirendelésére irányuló kérelmet előterjesztheti írásban, de jegyzőkönyvbe is mondhatja az illetékes közjegyzőnél.
Melyik közjegyző illetékes az előzetes bizonyítási eljárás lefolytatására vagy igazságügyi szakértő kirendelésére?
Az eljárásra az a közjegyző illetékes, akinek az illetékességi területén van az Ön lakóhelye vagy tartózkodási helye/székhelye (belföldi lakóhely, tartózkodási hely hiányában az eljárásra bármely közjegyző illetékes), vagy akinek az illetékességi területén található a szakértői vizsgálat tárgyát képező ingatlan vagy dolog.
Automatikusan indul a végrehajtás, ha jogerőre emelkedik a fizetési meghagyás?
Nem, Önnek kell kérelmeznie a végrehajtást a jogerős fizetési meghagyás alapján. A végrehajtási kérelmet csak annál a közjegyzőnél terjesztheti elő, akinél jogerőre emelkedett a fizetési meghagyás. A végrehajtási kérelemet formanyomtatványon kell benyújtani, amelynek papíralapú változata szintén bármelyik közjegyzőtől igényelhető és letölthető a Magyar Országos Közjegyzői Kamara honlapjáról is (www.mokk.hu).
Átháríthatom-e az adósra a fizetési meghagyás költségét?
Igen, a fizetési meghagyásos eljárás során felmerülő költségek az adósra háríthatók.
Mi történik, ha az adós vitatja a követelést, ezért ellentmondással él?
Amennyiben a kötelezett a fizetési meghagyás kézbesítésétől számított 15 napon belül ellentmondással él, az eljárás perré alakul, és a hatáskörrel, illetékességgel rendelkező bíróság előtt folytatódik.
Mi történik, ha nem veszi át az adós a fizetési meghagyást?
Ha az adós a fizetési meghagyás kézbesítését követő (vagy amennyiben a tértivevény „nem kereste” jelzéssel érkezik vissza és erre tekintettel beáll a kézbesítési vélelem ettől számított) 15 napon belül nem vitatja a követelést, akkor az jogerőre emelkedik, ami olyan, mintha jogerős bírósági ítélet született volna, és a közjegyző – az Ön kérelmére – elrendeli a követelés végrehajtását.
Kell-e ügyvédet fogadni, vagy közvetlenül a közjegyzőkhöz fordulhatok?
Nem szükséges jogi képviselő, közvetlenül a közjegyzőhöz fordulhat.
Kell-e bizonyítékot, szerződést csatolnom a fizetési meghagyás elindításához?
A fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelem mellé nem kell (elektronikus iratbeadás esetén nem is lehet) bizonyítékot csatolni, azonban a jogosultnak az eljárás perré alakulása esetén a bírósághoz be kell nyújtania a bizonyítékokat, illetve az ügyre vonatkozó részletes tényállításait elő kell adnia.
Mit jelent, hogy a fizetési meghagyás elektronikus eljárás?
A fizetési meghagyásos eljárásban keletkezett papíralapú vagy elektronikus iratok adattartama, valamint az egyes eljárási cselekmények megtételének ténye egy elektronikus rendszerbe kerül bevitelre, illetve rögzítésre.
A fizetési meghagyásos eljárásban a közjegyző minden döntését elektronikusan hozza meg, és attól függően, hogy kivel kell közölni, elektronikusan vagy papíralapon posta vagy végrehajtó útján kézbesíti, illetve megküldi a címzetteknek. Tehát a közjegyző eredeti döntései kizárólag elektronikus formában léteznek. A fizetési meghagyásos eljárásról szóló törvény, valamint a törvény felhatalmazása alapján kiadott rendeletek alapján a közjegyző, illetve a MOKK rendszere által előállított jegyzőkönyv (igazolás), aktanyomat, határozat (értesítés, végrehajtási lap) és az ezekről kiállított hiteles kiadmány közokirat. Ugyanilyen bizonyító erővel bizonyítja a felek beadványairól, valamint a kézbesítési bizonyítványról (tértivevényről) a közjegyző vagy a MOKK rendszere által készített másolat, illetve ezen iratokról a rendszerbe bevitt adatok, valamint ezen adatok alapján készített okirat azt, hogy annak tartalma az eredeti okiratéval megegyezik. A MOKK rendszerén keresztül előállított elektronikus közokiratokat legalább fokozott biztonságú elektronikus aláírással kell ellátni. Aki elektronikusan nyújtja be a fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelmét, azzal a jogosulttal a közjegyző elektronikusan tartja a kapcsolatot is, és minden részére érkezett iratot elektronikusan vehet át. Ezzel kiküszöbölhető a postai átfutási idő, ami jelentősen gyorsíthatja az eljárást.
Mikor indul meg az eljárás és mikor ér véget?
A közjegyző legkésőbb a kérelem beérkezésétől számított 15 naptári napon belül, az elektronikus úton előterjesztett kérelem alapján pedig 3 munkanapon belül kibocsátja a fizetési meghagyást. Innentől nincs más teendő, mint várni, hogy mit tesz a kötelezett. Amennyiben nem vitatja a követelést, a fizetési meghagyás jogerőre emelkedik és kérelmezhető annak végrehajtása, ezáltal akár egy-másfél hónapon belül a pénzéhez juthat a jogosult. Ha viszont a kötelezett a fizetési meghagyással szemben ellentmondással él, akkor a fizetési meghagyásos eljárás perré alakul. Ebben az esetben a jogosultnak be kell nyújtania a hatáskörrel rendelkező és illetékes bírósághoz az ügyre vonatkozó bizonyítékokat, valamint meg kell fizetnie a peres eljárás illetékét.
Hogyan és mennyit kell fizetnem a fizetési meghagyásos eljárásért?
A fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelem előterjesztéséért eljárási díjat kell fizetni a Magyar Országos Közjegyzői Kamarának. A díj alapja az érvényesített követelés összege, amelynek 3%-a, de legalább 8000 forint, legfeljebb pedig 300 000 forint fizetendő eljárási díjként. Továbbá a díj legalább annyiszor 1600 forint, ahány fél van.
Ha a jogosult a kérelmétől a fizetési meghagyás kibocsátása előtt eláll, úgy a fizetendő eljárási díj az eljárásért egyébként fizetendő díj 10%-a, de minimum 3200 forint.
A fizetési meghagyás végrehajtása elrendelésének a díja a végrehajtandó követelés 1%-a, de legalább 5000 forint, legfeljebb pedig 150 000 forint. Ha a végrehajtást kérő a végrehajtási kérelmét a végrehajtás elrendelése előtt, vagy az ügy áttétele tárgyában hozott határozat meghozatala előtt visszavonja, a végrehajtási díj az egyébként fizetendő díj 10%-a, de legalább 8000 Ft, illetve ha az az ügyben már történt valamilyen közjegyzői intézkedés (pl. hiánypótlási felhívás), úgy az egyébként fizetendő díj 50%-a, de legalább 8000 Ft.
A díj megfizetésének a módja elektronikus beadásnál átutalással, bankkártyával kezdeményezett fizetéssel, papíralapon történő benyújtásnál postai készpénz-átutalási megbízással („sárga csekkel”) történik. A szükséges csekkek a közjegyzői irodákban elérhetőek.
Hogyan juttassam el a kitöltött nyomtatványt a közjegyzőhöz?
Amennyiben papíralapú iratbeadásra jogosult, személyesen is beviheti a fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelmet bármelyik közjegyzői irodába vagy könyvelt küldeményként ajánlott/tértivevényes postai küldeményként javasolt feladni a nyomtatványt.
Mire ügyeljek a nyomtatvány kitöltésekor?
Arra, hogy precízen és pontosan töltse ki nyomtatványt, mert a hiányosan vagy rosszul kitöltött iratot a közjegyző visszaküldi hiánypótlásra, és ezzel meghosszabbodik az eljárás időtartama, bizonyos esetekben pedig a kérelem elutasításának van helye.
Elektronikusan vagy papír alapon adjam be a fizetési meghagyás iránti kérelmet?
A jogi képviselő nélkül eljáró magánszemély vagy társasház bármelyik közjegyzőnél papíralapon előterjesztheti a fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelmet az erre a célra rendszeresített űrlapon. Az űrlapok elérhetők a Magyar Országos Közjegyzői Kamara Kérelmek, kitöltési útmutató c. menüpontja alatt (www.mokk.hu)
Cégek és más jogi személyek (pl egyesület, alapítvány), továbbá ha jogi képviselővel jár el a jogosult (akár a magánszemély, társasház is) – kivéve, ha a beadványához jogszabály által megengedett papíralapú mellékletet csatolnak – , a kérelmüket kizárólag elektronikus úton terjeszthetik elő. A kérelmet ebben az esetben a Magyar Országos Közjegyzői Kamara erre szolgáló honlapján (fmh.mokk.hu) kell benyújtani. Az elektronikusan kitöltött űrlapot minősített elektronikus aláírással és minősített időbélyegzővel kell ellátni. (www.mokk.hu)