
Hagyatéki eljárás
A közjegyző által lefolytatott hagyatéki eljárás célja, hogy a meghalt személy vagyonában történő jogutódlást megállapítsa.
Ha saját maga szeretne gondoskodni hagyatékáról, és meg akarja kímélni örököseit a későbbi jogvitáktól vagy az évekig tartó pereskedéstől, jó helyen jár. A közjegyzők az öröklési ügyek és hagyatéki eljárások szakértőiként segítenek végintézkedése (végrendelet, öröklési szerződés, lemondó nyilatkozat, halálesetére szóló ajándékozási szerződés) elkészítésében. A közjegyzőnél készített végintézkedés ráadásul garanciát jelent a végrendelet biztos előkerülésére, mert bekerül a Végrendeletek Országos Nyilvántartásába.
Az öröklés tervezése fontos és szakértő bevonását igénylő kérdés. Számos olyan vonatkozása merülhet fel, amely a különböző jogintézmények kombinálásával oldható meg (pl. végrendelet és mellette lemondás az öröklésről), a jogi útvesztőben való kiigazodás legjobb módja pedig a közjegyző segítsége. A házilag szerkesztett végintézkedés alaki okok miatt érvénytelen lehet.
A közjegyző által lefolytatott hagyatéki eljárás célja, hogy a meghalt személy vagyonában történő jogutódlást megállapítsa.
A halál esetére szóló ajándékozási szerződés még az örökhagyó életében jön létre.
Nem kötelező örökössé válni, az öröklésről még az örökhagyó életében is le lehet mondani.
„Tudjuk, hogy a papa írt végrendeletet, de most nem találjuk sehol.”
Örülne neki, ha a rokonai elolvasnák az e-mailjeit? És mit szólna, ha örökre elvesznének a felhőben tárolt családi fotói?
Az öröklési szerződés a végintézkedés egyik típusa.
Az örökséget nem kötelező elfogadni, ha érdekei úgy kívánják, visszautasíthatja azt az alábbiak figyelembevételével.
Hazánkban az öröklés rendjét elsősorban az örökhagyó végintézkedése határozza meg.
A közjegyzőnél letétbe helyezett végrendelet garanciát jelent a végrendelet biztos előkerülésére.