Öröklés, végrendelet
Milyen dokumentumokat vigyek magammal a közjegyzőhöz?
Ha végrendeletet szeretne készíttetni, a következőkre lesz szüksége:
- személyi igazolvány/vezetői engedély/útlevél és lakcímkártya (külföldi állampolgár esetén saját kezű aláírással és fényképpel ellátott igazolványt),
- ingatlan vagyontárgy esetén helyrajzi szám,ingó vagyontárgy esetén a beazonosításhoz szükséges adatok (pl. alvázszám, lajstromszám, számlaszám stb.),
- a végrendeleti örökös(ök) adatai.
Visszautasíthatom-e az örökséget valaki más javára?
Míg az örökhagyóval kötött lemondási szerződés keretében lehetséges, hogy az örökös valaki javára mondjon le az örökrészéről, az öröklés megnyílása után (azaz az örökhagyó halálát követően) már csak az örökség visszautasítására van lehetőség, azonban az örökös itt már nem dönthet arról, hogy kinek a javára kívánja juttatni a részét.
Lehetséges-e csak egy részét visszautasítani az örökségnek?
Nem, az örökséget csakis teljes egészében lehet visszautasítani, részleges visszautasítás nem megengedett. Azonban létezik két kivétel: az örökös a mezőgazdasági termelés célját szolgáló föld, a hozzátartozó berendezés, felszerelési tárgyak, állatállomány és munkaeszközök öröklését visszautasíthatja, ha nem foglalkozik hivatásszerűen mezőgazdasági termeléssel. Az örökség visszautasítása lehetséges abban az esetben is, ha valaki mind végrendelet, mind a törvény alapján örökölne. Ekkor dönthet úgy, hogy csak az egyik jogcím szerinti vagyont szeretné örökösként megkapni és a másikat visszautasítja. Ha például törvényes örökösként kizárólag egy ingatlan huszad részét örökölné, azonban az örökhagyó emellett végrendeletben Önre hagyja a festménygyűjteményét, akkor dönthet úgy, hogy a festménygyűjteményt elfogadja, ám a törvényes örökösként Önre jutó ingatlanrészt visszautasítja.
Visszautasíthatom-e az örökséget?
Törvényes vagy végrendeleti örökösként is jogában áll visszautasítani az örökséget. Ha élni kíván a visszautasítási jogával, akkor azt főszabály szerint a hagyatéki tárgyaláson teheti meg szóban vagy írásban. Arra is lehetőség van, hogy örökséget visszautasító nyilatkozatát még a hagyatéki tárgyalást megelőzően megtegye írásban, ebben az esetben azonban mindenképpen vegye fel a kapcsolatot a hagyatéki eljárás lefolytatására illetékes közjegyzővel, hogy a nyilatkozat alaki és tartalmi követelményeiről felvilágosítást kapjon, illetve legyen figyelemmel arra, hogy a nyilatkozatnak legkésőbb a hagyatéki tárgyalás időpontjáig eredetben meg kell érkeznie az eljáró közjegyzőhöz, hogy azt figyelembe tudja venni. A külföldön kelt nyilatkozatnak speciális formai követelményei vannak, azt felülhitelesítéssel kell ellátni vagy konzul előtt kell aláírni. Nem elég, ha nem jelenik meg a hagyatéki tárgyaláson: ha vissza akarja utasítani az örökséget, akkor azt egyértelműen be kell jelentenie. A visszautasítás jogkövetkezménye az, hogy az örökös az örökhagyó utáni öröklésből kiesik. A visszautasítás az esetlegesen később előkerülő vagyontárgyakra is kiterjed.
A hagyatéki eljárás során szabadon választhatok közjegyzőt?
Nem, a hagyatéki eljárásra törvényben meghatározott illetékességi szabályok vonatkoznak. A hagyatéki eljárás lefolytatására az a közjegyző illetékes, akinek a székhelyén az örökhagyó utolsó belföldi lakóhelye volt, ennek hiányában utolsó belföldi tartózkodási helye található, ezek hiányában a hagyatéki vagyon fekvésének helye szerinti, mindezek hiányában pedig a Magyar Országos Közjegyzői Kamara – az öröklésben érdekelt hozzá benyújtott kérelme alapján történő – kijelölése szerinti közjegyző. Azokon a településeken (kerületekben), ahol több közjegyző is működik, ott a haláleset időpontja (hónapja) határozza meg az eljáró közjegyző személyét. Ide kattintva megkeresheti, melyik közjegyző illetékes az Ön ügyében.
Megváltoztathatom-e a Végrendeletek Országos Nyilvántartásában elhelyezett végrendeletemet?
Igen, minden további nélkül. Az örökhagyó bármikor módosíthatja, visszavonhatja, illetve újat is készíthet.
Ki mikor szerezhet tudomást a Végrendeletek Országos Nyilvántartásba bejegyzett végintézkedésről?
A Végrendeletek Országos Nyilvántartása a végintézkedő nevét, születési nevét, születési helyét és idejét, anyja születési nevét, valamint a végintézkedés egyedi azonosításához szükséges adatokat tartalmazza, maga a végrendelet tartalma nem kerül rögzítésre. A végrendeletet az a közjegyző őrzi, aki a közvégrendeletet készítette, illetve akinél az örökhagyó az írásbeli magánvégrendeletét letétbe helyezte. A végrendeletet tartalmazó közjegyzői okiratról az örökhagyó életében csak az örökhagyó részére vagy kifejezetten e célra adott meghatalmazással ellátott meghatalmazottja részére adható ki hiteles kiadmány, másolat vagy bizonyítvány. Ennek hiányában a törvényes és végrendeleti örökösök egyaránt csak a hagyatéki eljárás során ismerik meg a végrendelet tartalmát, ezt megelőzően nem igényelhetnek adatot róla.
Mennyibe kerül a végintézkedés bejegyzése a Végrendeletek Országos Nyilvántartásába?
A közjegyző bejegyzi a Végrendeletek Országos Nyilvántartásába a nála letétbe helyezett írásbeli magánvégrendelet és az általa készített közvégrendelet adatait, valamint azok módosítását, visszavonását vagy visszavételét. Magának a bejegyzésnek nincs külön díja, a közjegyzői díj a közvégrendelet elkészítéséért, illetve a magánvégrendelet letétbe helyezéséért fizetendő.