Öröklési szerződés
Az öröklési szerződés a végintézkedés egyik típusa.
Évről évre többen élnek élettársi kapcsolatban, de sokan nem tudják, hogy a törvény ezt nem ismeri el a házassággal egyenértékű jogintézménynek. Az élettársaknak ezért számos esetben – például munkahelyi támogatás, illetve önkormányzattól lakbér-könnyítés igénylése vagy lombik programban való részvétel esetén – szükségük lehet az együttélésüket igazoló okiratra. Egyéb jogi ügyeik kapcsán is érdemes közjegyzőhöz fordulniuk: vagyoni ügyeiket vagyonjogi szerződésben rögzíthetik, közös gyermekük születésekor közjegyző előtt tett apai elismerő nyilatkozattal is rendezhetik a szülői kapcsolatot, ha pedig örökölni szeretnének egymás után, szándékukat feltétlenül végintézkedésben kell dokumentálniuk. Az élettársi kapcsolat fennállásának bizonyítását továbbá megkönnyítheti, ha a felek kérik az élettársi kapcsolat fennállásáról szóló közös nyilatkozatuk bejegyzését a közjegyzők által vezetett Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásába (ÉNYNY).
Az öröklési szerződés a végintézkedés egyik típusa.
A közjegyzőnél letétbe helyezett végrendelet garanciát jelent a végrendelet biztos előkerülésére.
Hazánkban az öröklés rendjét elsősorban az örökhagyó végintézkedése határozza meg.
A házassági vagy élettársi vagyonjogi szerződés nem a bizalmatlanság, hanem sokkal inkább a racionalitás jele.
Élettársak számára is fontos lehet – például öröklés vagy vagyonmegosztás miatt –, hogy kapcsolatuk ténye hivatalos formában is rögzítve legyen.
Az élettársi közösség fennállásáról szóló nyilatkozat közjegyzői okiratba foglalása számos esetben célszerű és szükséges lehet.