
7+1 tuti tipp, hogy gondtalanul teljen a nyár!
Mit vigyünk magunkkal, ha nem akarjuk, hogy meggyűljön a bajunk a hatóságokkal?
Mit vigyünk magunkkal, ha nem akarjuk, hogy meggyűljön a bajunk a hatóságokkal?
Egyre jellemzőbb, hogy a hagyatékok nemcsak vagyontárgyakat, ingóságokat és ingatlanokat, hanem hitelt – vagy valamilyen tartozás formájában – egyéb adósságot is tartalmaznak.
Amikor három éve elkezdtem az egyetemet, kaptam egy lakást a szüleimtől, hogy ne kelljen albérletet fizetnem. Most viszont elégedetlenek a tanulmányi eredményemmel, és azzal fenyegetnek, hogy bármikor visszavehetik a lakást. Valóban megtehetik ezt?
Az ajándékozási illetékre 2013. január 1-je óta új szabályok vonatkoznak. Összeszedtünk 7 fontos szabályt a családon belüli ajándékozásról.
Nem mindegy, hogy hol és milyen szerződést kötünk, de akár utólag is biztosíthatjuk, hogy ne kelljen évekig pereskednünk, ha a partnerünk nem teljesíti a megállapodást.
Titkos bankszámla, elfelejtett nyaraló, a fiók mélyén lapuló részvény – csak néhány példa, hogy mik szoktak kimaradni a hagyatéki leltárból. Érdemes nagyon alaposan felkutatni és összegyűjteni az elhunyt minden ingó és ingatlan vagyonát, mert ha a hagyatéki eljárás lezárása után bukkan fel egy újabb, feledésbe merült vagyonelem, akkor póthagyatéki eljárást kell indítani, ami azt jelenti, hogy ismét fel kell keresnünk a hatóságokat.
Egyre többen vannak tisztában azzal, hogy érdemes még a házasságkötést megelőzően rendbe tenni a vagyonjogi viszonyokat – és nem elsősorban azért, hogy már a mézesheteinkben a válásra készüljünk.
Ha két szerelmes egyetemista összeköltözik, akkor már élettársak vagy csak lakótársak? Közös vagyonnak számít-e a közös albérletbe vásárolt tévé?
Miben különbözik az online vásárlás a hagyományos boltitól?
Az esküvőnk után a feleségem kapott egy telket a szüleitől, erre építettük fel a családi házunkat.
Miért kötnek egyre többen házassági vagyonjogi szerződést?
Gábor hárommillió forint foglalót fizetett ki készpénzben, hogy álmai lakását ne adják el másnak. Erről szerződést is kötöttek, a lakástulajdonos viszont most tagadja, hogy a dokumentumot ő írta alá.
Sokan szeretnének végrendelkezni a mostani helyzetben, ugyanakkor nem akarják elhagyni otthonukat. Fontos tudni, hogy a legtöbb ember közjegyző vagy ügyvéd közreműködése nélkül is készíthet érvényesen végrendeletet, csak figyelni kell a részletekre. Az otthon készített végrendeleteket utólag, a járványveszély elmúltával is be lehet vezettetni a Végrendeletek Országos Nyilvántartásába.
Segítünk, hogy tisztán lásson, mikor kell illetéket fizetni az ajándék után, és mikor mentesülünk ez alól.
Nem állt meg az élet a közjegyzőknél a járvány miatt kihirdetett különleges jogrendben.
A férjem bankszámláján van minden spórolt pénzünk, erről fizettük a bevásárlást és a csekkeket is. Most, hogy meghalt, a bank zárolta a számlát. Hiába van hozzá társkártyám, nem tudok pénzt felvenni, és így még a temetését sem tudom kifizetni, kölcsön kellett kérnem. Milyen jogon zárolta a számlát a bank?
A férjem halála után megromlott a viszonyom az előző házasságából született gyerekeivel, és attól félek, ki akarnak túrni a házból, ahol 20 évig éltünk. Hagyatéki tárgyalás még nem volt, ezért nem tudom, hogy a férjem írt-e végrendeletet, és kinek szánta a házat. Mire számítsak, mi jár nekem az örökségből?
Sokakban merül fel a kérdés, mit tehetnek és mit nem az elhunyt szerettük, rokonuk vagyonával a hagyatéki eljárás befejezése előtt.
Újfent történelmi csúcsokat ostromol a külföldön munkát vállaló magyarok száma, nem véletlen, hogy egyre többen örökölnek külföldi vagyont – főként bankszámlát, autót és ingatlanokat.
Mi történik akkor, ha elhunyt hozzátartozónk nem írt végrendeletet? Ki és mekkora részre jogosult a vagyonból?