
Adósságot is örökölnék, visszautasítsam az örökségem?
Egyre jellemzőbb, hogy a hagyatékok nemcsak vagyontárgyakat, ingóságokat és ingatlanokat, hanem hitelt – vagy valamilyen tartozás formájában – egyéb adósságot is tartalmaznak.
Egyre jellemzőbb, hogy a hagyatékok nemcsak vagyontárgyakat, ingóságokat és ingatlanokat, hanem hitelt – vagy valamilyen tartozás formájában – egyéb adósságot is tartalmaznak.
Tudta, hogy a végrendelet is felülírható, és az örökösök az örökhagyó végakaratától eltérően is megegyezhetnek arról, hogyan osztják fel egymás között a hagyatékot?
Bonyolult és részletesen nem szabályozott a digitális javak átörökítése, pedig rohamos terjedésük miatt egyre fontosabbá válik, mi lesz a sorsuk halálunk után.
Sokan szeretnének végrendelkezni a mostani helyzetben, ugyanakkor nem akarják elhagyni otthonukat. Fontos tudni, hogy a legtöbb ember közjegyző vagy ügyvéd közreműködése nélkül is készíthet érvényesen végrendeletet, csak figyelni kell a részletekre. Az otthon készített végrendeleteket utólag, a járványveszély elmúltával is be lehet vezettetni a Végrendeletek Országos Nyilvántartásába.
A férjem bankszámláján van minden spórolt pénzünk, erről fizettük a bevásárlást és a csekkeket is. Most, hogy meghalt, a bank zárolta a számlát. Hiába van hozzá társkártyám, nem tudok pénzt felvenni, és így még a temetését sem tudom kifizetni, kölcsön kellett kérnem. Milyen jogon zárolta a számlát a bank?
A férjem halála után megromlott a viszonyom az előző házasságából született gyerekeivel, és attól félek, ki akarnak túrni a házból, ahol 20 évig éltünk. Hagyatéki tárgyalás még nem volt, ezért nem tudom, hogy a férjem írt-e végrendeletet, és kinek szánta a házat. Mire számítsak, mi jár nekem az örökségből?
Sokakban merül fel a kérdés, mit tehetnek és mit nem az elhunyt szerettük, rokonuk vagyonával a hagyatéki eljárás befejezése előtt.
Mi alapján adják át egy elhunyt hagyatékát, ha több végrendeletet is készített? Mi történik, ha már átadták, és utána előkerül egy újabb végrendelet? Hogyan lehet megelőzni az ilyen helyzeteket?
Mi történik akkor, ha elhunyt hozzátartozónk nem írt végrendeletet? Ki és mekkora részre jogosult a vagyonból?
A veszélyhelyzet megszűnése után újra ki lehet tűzni hagyatéki tárgyalásokat, így sok ezer olyan eljárás zárulhat le a következő hónapokban, amelyre a különleges jogrendben nem kerülhetett sor.
Az örökösök is sokat tehetnek azért, hogy minél hamarabb lezáruljon a hagyatéki eljárás.
Pontosan kinek jár, és mennyit kell kötelesrészként juttatni az örökségből?
Mit tehetünk, ha nem tetszik a nyaraló, amit ránk hagytak?
A közjegyzőnél készített végrendelet garanciát jelent a dokumentum biztos előkerülésére, és a végrendelkező akaratának érvényesülésére.
Jó-e, ha egy családi nyaralót vagy egy cég részvényeit egyszerre többen is megörökölik?
Sok esetben kulcskérdés, hogy néhány hónap alatt zárul le a hagyatéki eljárás!
Mi az örökösök feladata a hagyatéki eljárásban?
Bárki könnyen kerülhet hirtelen olyan helyzetbe, amiben már nincs lehetősége kimondani akaratát.
Jár-e bármi az örökségből annak, aki erkölcstelen életet él? Mi és mennyi illeti azt, akit kizártak az öröklésből? Sok tévhit kering a köztudatban a kötelesrészről és a kitagadásról, pedig Magyarországon minden második végrendelet író megfosztaná törvényes utódait örökségüktől. Kötelesrész kisokos örökösöknek és örökhagyóknak.
Mennyire van tisztában az öröklés rendjével? Töltse ki tesztünket, és kiderül!